Drzewołazy z naszych ogrodów
Zaktualizowano: 13 maj 2022
W Polsce gnieździ się 10 gatunków dzięciołów, które przedstawia poniższe zestawienie. Które z nich mogą odwiedzić drzewa w naszym ogrodzie?
Na pewno możemy liczyć na dzięcioła dużego, średniego i dzięciołka.
Przy odrobinie szczęścia podleci i zachichocze dzięcioł zielony, coraz częściej widywany jest też dzięcioł białoszyi (syryjski). Wszystkie te gatunki w miarę regularnie obserwuję na pobliskich ogródkach działkowych ROD Rakowiec.
Dzięcioł czarny
mimo że jest w Polsce dość pospolity raczej do naszego ogrodu nie zajrzy. Jest mieszkańcem lasów, głównie sosnowych i mieszanych, a także buczyn i dąbrów. Można go też spotkać w dużych parkach miejskich.
Dzięcioł zielonosiwy
jest w Polsce nieliczny. Można go spotkać głównie na południu kraju. Jest mieszkańcem lasów - buczyn, łęgów i grądów.
Dzięcioł trójpalczasty
jest ptakiem bardzo nielicznym w Polsce. Występuje głównie w górach i Puszczy Białowieskiej, głównie w lasach świerkowych.
Dzięcioł białogrzbiety
jest średnio liczny w Polsce. Podobnie jak poprzednie gatunki jest związany z lasami. Preferuje lasy mieszane, w pobliżu jezior i rzek.
I na koniec krętogłów...
Trochę nie przypomina reszty dzięciołów. Poza tym jako jedyny nie wykuwa dziupli tylko zajmuje gotowe dziuple lub skrzynki lęgowe.
Krętogłów jest jedynym naszym dzięciołem, który odlatuje na zimę.
Mieszka przede wszystkim w niedużych lasach, ale także w miejskich parkach, dużych ogrodach z dziuplastymi drzewami, może się zdarzyć, że zamieszka w naszej ogrodowej budce.
Comentários