top of page
Szukaj
Zdjęcie autoraogród ozdobny

Sosna - jak wygląda każdy wie...

... czy rzeczywiście?


Sosny (Pinus) to drzewa lub krzewy wytwarzające żywicę. Niektóre gatunki dorastają nawet do 70 metrów. Rosną dziko przede wszystkim na półkuli północnej w strefie klimatu umiarkowanego. W Polsce rosną dziko 3 gatunki – sosna pospolita, kosodrzewina i sosna limba.

Sosny mają ogromne zdolności przystosowawcze, wiele gatunków to gatunki pionierskie i długowieczne (niektóre gatunki to dziś najstarsze drzewa na Ziemi).

Co ma wspólnego orzechówka z sosnami?

Większość gatunków dobrze znosi suche piaszczyste gleby, zanieczyszczone i suche powietrze oraz niskie temperatury. Zdecydowanie lepiej rosną w miejscach dobrze nasłonecznionych, tylko niektóre gatunki tolerują lekkie boczne ocienienie.


Takie szyszki sosen spotykamy najczęściej. Ale mogą wyglądać nieco inaczej...

Wiele sosen doskonale spełnia rolę gatunków pionierskich, dobrze też sprawdzają się w niesprzyjających innym iglakom warunkach miejskich.

Sosny doskonale nadają się do nasadzeń naturalistycznych i krajobrazowych w dużych parkach. Pięknie prezentują się jako solitery.

Wiele odmian o karłowym, powolnym wzroście świetnie sprawdza się w ogrodach przydomowych, do sadzenia na skalniakach lub obsadzania pojemników.


Sosny to najczęściej drzewa o jednym strzelistym pniu (sosny masztowe), ale nie zawsze.

Sosny dobrze znoszą cięcie, co wykorzystujemy w ogrodach japońskich i w sztuce bonsai.

W ekosystemach sosny są świetnymi gatunkami zapobiegającymi erozji gleb, kosówka w wysokich górach zapobiega niszczącym skutkom lawin (zatrzymuje część kamieni).


Sosna doskonale nadaje się do tworzenia bonsai – ogród prywatny, Czechy
Więcej o sosnach...

9 wyświetleń0 komentarzy

留言


bottom of page